İSTANBUL BAYRAMPAŞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM OKUL YÖNETİM KURULU ÇALIŞMALARI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZA TÖRENİ

1 Nisan 2017 de saat 12.00 de "MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM OKUL YÖNETİM KURULU ÇALIŞMALARI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZA TÖRENİ" AB eski Bakanı Volkan BOZKIR, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila AYDINER,İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr.Abdülaziz YENİYOL´un katılımıyla gerçekleştirildi.
MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM OKUL YÖNETİM KURULU ÇALIŞMALARI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZA TÖRENİ

   Ülkemizin 2023 vizyonuna uygun eğitim politikaları belirlenirken, uzun vadeli ve çok boyutlu stratejik düşünmeyi içeren bir yaklaşımın sergilenmesi gerekmektedir. Bakanlık olarak mesleki eğitimde; öğretmen, öğrenci ve altyapı çalışmalarının kalitesini arttırmak ve nihayetinde iş dünyasının beklentilerinecevap verebilecek bir işgücü yapısını oluşturmak bizlerin en önemli hedefi olmalıdır.

         Bu  vizyonun dinamiklerinden birisi olan sanayileşmenin, çağın koşullarına uygun şekillenmesinde, bahsettiğimiz işgücünün karşılanmasında, eğitim ve istihdam arasında sağlam bir ilişkinin kurulması oldukça önemli ve gereklidir. Küreselleşme sürecinde ülkelerin karşılaştığı en önemli sorunlardan birisi deişsizlik sorunudur. İşsizlik sorununun çözülmesinde ve istihdamın artırılmasında, eğitim önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde eğitim durumuna göre istihdam oranlarına bakıldığında, eğitim düzeyi arttıkça istihdam oranlarının da yükseldiği görülmektedir. Ayrıca eğitim; işletmelerin verimliliğini, performansını, rekabet yeteneğini, araştırma ve inovasyon kapasitesini de güçlendirir.

            Hemen her ülkede mesleki eğitim 3 temel bölüm altında yapılanmıştır: Örgün eğitim, yaygın eğitim, enformel (alaylı) öğrenme.Yaygın eğitimin temel ve ağırlıklı bölümünü mesleki ve teknik eğitim oluşturur. 

             1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu, Türk milli eğitim sistemini örgün ve yaygın eğitim olmak üzere iki temel bölüm altında oluşturmuştur.  Örgün mesleki eğitim, Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı 4 yıllık mesleki ve teknik liseler ile üniversitelere bağlı 2 yıllık meslek yüksekokulları tarafından verilmektedir.

             İşletmelerde yapılan mesleki eğitim faaliyetlerini iki başlık altıda toplamak mümkündür. Bunlardan ilki 3308 sayılı Kanun kapsamında gerek çırakların ve gerekse mesleki ve teknik orta öğretim öğrencilerinin beceri eğitimlerinin iş yerlerinde yapılmasıdır. Bu uygulamaya katılan meslek lisesi öğrencileri son sınıfta haftada iki gün teorik eğitim, haftada 3 gün pratik eğitimi işyerlerinde görmektedir. Haftada 12 saat olan teorik eğitim, okulda veya işletmelerin eğitim birimlerinde yapılabilir.

             Türkiye genç nüfus yapısı ile gelişmiş ülkelere göre demografik fırsata sahiptir. Ancak bu genç nüfusun eğitim ve beceri düzeyinin düşük olması, Türkiye’nin genç nüfus fırsatını iyi kullanamamasına neden olmaktadır. TÜİK verilerine göre işgücünün yüzde 14’ü yükseköğrenim, 26’sı lise ve dengi ve 60’ı lise altı eğitime sahiptir. Bu oranlarla Türkiye, işgücünün eğitim düzeyi açısından OECD ülkeleri arasında istenen düzeyde değildir.

             Bu işbirliği çerçevesinde bugün burada; mesleki eğitim sistemine dinamizm katmak için,okul-sektör işbirliğinigeliştirerek hem istihdamı arttıracak hem de ahilik geleneğimize uygun nesiller oluşmasına katkı sunacak bir protokol töreninde toplanmış bulunuyoruz. Bunun için;İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesindeki 9 Mesleki ve Teknik eğitimokulu ile Özel Sektöre ivme kazandıracak bu zamana,kurumumuz adına tanıklık etmenin gururu içerisindeyim.

             Ülkemizin 2023 vizyonu; her sektörden ve kesimden binlerce uzmanın arzuladığı bir Türkiye’yi kurmaya yöneliktir. Bu vizyon, uluslararası toplumun refahı içinde bir üyesi olmamızı ve yarınlarımızı garanti altına almamızı sağlayacaktır. Şu anda, bu amaçiçin bir adım atan, bu değerli topluluğu en içten duygularımla, muhabbetle selamlıyorum

 

03-04-201703-04-201703-04-201703-04-201703-04-201703-04-201703-04-201703-04-201703-04-201703-04-201703-04-201703-04-201703-04-201703-04-2017

İsmetpaşa Mah Tuna Cad No3 Bayrampaşa/İSTANBUL - 0212 565 95 60 565 37 53

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.