İSTANBUL BAYRAMPAŞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 MART İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ VE M.AKİF ERSOY´U ANMA GÜNÜ

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Programı Yücel Çakmaklı Kültür Merkezinde Kaymakamımız Osman Aslan CANBABA ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Dr.Abdülaziz YENİYOL´un katılımıyla gerçekleşti.
12 MART İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ VE M.AKİF ERSOY´U ANMA GÜNÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Dr.Abdülaziz YENİYOL ´un konuşması

            Milletimizin vatan sevgisi, hürriyet ve bağımsızlık karakterinin en zorlu mücadelesini verdiği Kurtuluş Savaşının kazanıldığı şartların tarif ve yerini bulduğu İstiklal Marşı´nın TBMM tarafından kabulünün 96.yıl dönümünü idrak etmenin haklı gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Tarihten silinmek istenen bir milletin, hangi değerlere sarılarak istiklal mücadelesini kazandığını anlatan, tarihi belge niteliğindeki İstiklal Marşı, bir milletin bağımsızlık aşkının, imkânsızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın, azim ve fedakârlıkla verilen kurtuluş mücadelesinin, mısralara dökülmüş ifadesidir.

            Vatansever kimliğiyle Anadolu işgalinin en zorlu dönemlerinde, milli mücadeleye büyük destek veren Mehmet Akif Ersoy, ölümsüz eserleri, fikirleri, idealleri, örnek kişiliği ve mütevazi hayatıyla milletimizin gönlünde taht kurmuş, sadece bir şair değil;

              Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; . diyerek milletimizi yok etmeye gelen zalimlere karşı

              Doğduğumdan beridir, aşığım istiklale;   cehdiyle zulme başkaldırmış bir mütefekkirdir.

            "Ben onu milletimin kalbine gömdüm.” dediği İstiklal Marşımızın, bu milletin evlatları olarak omuzlarımıza yüklediği manevi yük ve sorumluluğun ne denli büyük olduğunu biliyor; bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve topyekûn bir milletin duygularına tercüman olan, büyük mütefekkir Mehmet Akif Ersoy’u ebediyete irtihalinin 81. yıl dönümünde bir kere daha şükran ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun

 

20-03-201720-03-201720-03-201720-03-201720-03-2017

İsmetpaşa Mah Tuna Cad No3 Bayrampaşa/İSTANBUL - 0212 565 95 60 565 37 53

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.